صفحه اصلی >> بیانات >> جایگاه و الگوی زن مسلمان در اندیشه امام خمینی(ره)۱

جایگاه و الگوی زن مسلمان در اندیشه امام خمینی(ره)۱

از منظر امام، نماد ارزشمند و بسیار روشن زن در جامعه اسلامی، زنی است که در براندازی رژیم شاه و پس از آن در مراحل تصویب و تثبیت جمهوری اسلامی نقش ارزنده داشته، حتی انقلاب اسلامی، گاه به نام او و «انقلاب چادرها» نامیده می‏شود.
این زن در جنگ و دفاع نقش تعیین‏کننده دارد و در هدایت و رهنمود جوامع، جزو رسولان و فرستادگان دینی است؛ چنان که در هیأت اعزامی به شوروی مشاهده کردیم. در دیدگاه وی، زن مربی انسان و مظهر تحقق آمال بشر است و از دامن وی مرد به معراج می‏رود، و اگر آنان از ملتها گرفته شوند، ملتها به شکست و انحطاط کشیده می‏شوند.

معنی الگو
الگو در کلام و سیره عملی امام، پیوند عملی و اطاعت و متابعت و پیروی و سرمشق برگزیدگان است. الگوی مذهبی و نمونه‏ای که امام خمینی معرفی می‏کند، به معنای اقتدا به ایمان و علم و ادب و شجاعت و ایثار و جهاد و مکارم اخلاق و عفت است. این الگوها فقط اندرز نمی‏دهند، بلکه راهکارها و نمونه‏های گفتاری و رفتاری را ارائه می‏کنند، تا بالندگی در زمینه‏های مختلف به گونه عینی ثابت گردد. آنها معرفی می‏گردند تا انسانها هدایت و روشنگری یابند و از ارتکاب کژیها سر باز زنند.
در این مقاله، به این مباحث پرداخته می‏شود: الگوی زنان از دید امام، جایگاه زن در اندیشه امام، الگوی مبارزه، خدیجه الگویی دیگر، زن و مسایل اخلاقی تربیتی، الگوی تربیتی، الگوی اخلاقی، الگوی دینی، الگوی مقاومت، بانوان و مسایل علمی، فرهنگی و الگوی فرهنگی.

الگوی زنان از دید امام
اِنَّ اللّه‏ اصْطَفاکِ وَ طهَّرکِ اصْطَفاکِ عَلی نَساءِ العالَمین.(۱)
از منظر رهبر فقید انقلاب، حضرت فاطمه زهرا(ص) و نیز حضرت زینب(ع) الگوهایی برازنده و فراگیر هستند، که زنان مسلمان باید در تمام زمینه‏ها از آنان پیروی کنند، زیرا آنان کسانی‏اند که هویت انسان در آنها جلوه‏گر است. آنها زنانی هستند که افتخار خاندان وحی‏اند و چون خورشیدی بر تارک اسلام می‏درخشند. حضرت زهرا(س) زنی است که فضایل او هم‏تراز فضایل بی‏نهایت پیغمبر اکرم(ص) و خاندان عصمت و طهارت(ع) است. زنی که هر کس، با هر بینش، در باره او گفتاری دارد، ولی از عهده ستایش او برنیامده است. بانوی عالَم اسلام، زنی روحانی و ملکوتی و به تمام معنا انسان است. او نسخه تمام انسانیت و حقیقت تمام زن و انسان است.(۲) او موجودی الهی جبروتی است که در صورت یک زن ظاهر شده است. زنی که تمام ویژگیهای انبیا در او است. او است که حرکت معنوی را از مرتبه طبیعت شروع کرده، با قدرت الهی و تربیت رسول اکرم(ص) به مرتبه‏ای رسیده که دست همه از او کوتاه است. این گونه زن، یکی از هدفهای آفرینش است و تأویل «حیّ علی خیر العمل» نیکی به او و فرزندان او است.(۳) همو است که الگوی امام زمان (وَ فی اِبْنَهِ رَسُولِ اللّه‏ لی اُسْوَهٌ حَسَنَهٌ)(۴) و همه مؤمنان ـ چه مرد و چه زن ـ است.(۵) او زیربنای فضیلتهای انسانی و ارزشهای والا است.
رهبر کبیر انقلاب، عبادت، فصاحت و بلاغت، فرزانگی و دانش، معرفت و حکمت، جهاد و مبارزه، رفتار مادرانه و احساسات و شخصیت جامع‏الاطراف حضرت فاطمه زهرا را الگوی زن مسلمان می‏داند. ایشان معتقد است: ارزش و مقام والای حضرت زینب(س) از حرکت عظیم انسانی و اسلامی او بر اساس تکلیف الهی و تصمیم‏گیری بر مبنای شناخت دقیق و صحیح موقعیتها ناشی می‏شود. لذا زنانی که فاطمه زهرا و زینب کبرا ـ علیهماالسلام ـ را الگوی خود قرار داده باشند، باید زندگی خویش را بر اساس فهم درست، هوشیاری در درک موقعیتها، انتخاب بهترین کارها در حد فداکاری و پایداری در راه انجام تکلیف الهی بنا نهند. سکینه کبرا شاگرد حضرت زینب یکی از مشعلهای معرفت و دانش در تاریخ اسلام محسوب می‏شود، و این خود نشان دهنده آن است که پیروی زنان مسلمان از آن حضرت به معنای قرین شدن با دانش، معرفت، بینش جهانی، روشنفکری و فرهنگ است.
امام، زنان بزرگواری را که زینب‏گونه، در راه خدا و اسلام از همه چیز گذشته و به این امر مفتخرند، می‏ستاید!(۶) ایشان به ملت توصیه می‏کند چگونگی مبارزه با حکومت قلدران را از زینب کبرا(س) بیاموزند و ببینند چگونه مصایب در نزد او کوچک است.(۷) از آن‏رو که اهل بیت سیدالشهدا تکلیف و فداکاری در میدان و تبلیغ در خارج از میدان را به ما آموختند و خطبه‏های حضرت زینب به اندازه مبارزه امام حسین(ع) در مقابل جائر تأثیر داشته است.(۸)

پی‏ نوشتها:

۱ ـ آل عمران، آیه ۴۲.
۲ ـ صحیفه نور، ج۶، ص۱۸۵.
۳ ـ بحارالانوار، ج۴۳، ص۴۴.
۴ ـ همان، ج۵۳، ص۱۸۰.
۵ ـ تحریم، آیه ۱۱.
۶ ـ صحیفه نور، ج۲۱، ص۱۷۲.
۷ ـ همان، ج۱۷، ص۶۰.
۸ ـ همان، ج۱۷، ص۵۹.

نویسنده:عبداللّه‏ امینی
منبع:دیدار آشنا

About صادقی

همچنین بخوانید

جایگاه زن در اندیشه امام خمینی(ره)

مردم ایران زمین تا قبل از برخورد با تمدن غرب اغلب حوزه های زندگی خود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: