صفحه اصلی >> مقالات >> خانواده >> روابط خانوادگی >> رمزمه های بالشتکی همسران

رمزمه های بالشتکی همسران

شاید اگر از قدمت یک زندگی زناشویی صد سال هم بگذرد اما باز هم زن و شوهر نیازمند داشتن یک حریم خصوصی در روابط شان هستند. حریمی که هیچکس حتی فرزندان و نزدیکترین افراد هم حق سرک کشیدن از آن را نداشته باشند اما حتما بهتر از ما می دانید که هر چه از زندگی مشترک می گذرد از یک طرف خود زن و شوهر کمتر به حریم خصوصی داشتن با یکدیگر توجه می کنند و هم اطرافیان چندان ملاحظه این مساله را نمی کنند ضمن اینکه خواه ناخواه با گذشت چند سال از زندگی مشترک، فرزند دار شدن زوجین و از طرف دیگر بزرگ و بزرگتر شدن فرزندان امکان داشتن این حریمهای خصوصی کمتر و کمتر می شود و شاید همین مساله از صمیمیت و نزدیکی هر چه بیشتر زن و مرد به مرور زمان بکاهد و باعث ایجاد یک خلا و گسل عاطفی میان زوجین پس از چند سال گردد. اما در صورتی که به صمیمیت در زندگی زناشویی تان اهمیت می دهید لازم است که برای ایجاد و افزایش آن هم تلاش کنید و صد البته چیزهای زیادی وجود دارد که می تواند به رابطه شما و همسرتان دوام و قوام بخشد و زندگی تان را از همان استحکام و عشق روزهای اول ازدواج برخوردار نماید.

در این مقاله قصد داریم یکی از این ابزارها را به شما معرفی کنیم.

● صحبتها و زمزمه های قبل از خواب

منظور از صحبتهای بالشتکی صحبتهای پیوسته ای است که معمولا قبل از خواب در یک فضای خصوصی میان زوجین رد و بدل می شود. این صحبتها اهمیت بسزایی در حفظ روابط زناشویی دارد.

● محیط و فضای امن و آرام

برای حفظ و نگهداری رابطه تان لازم است گفتگوی محرمانه و صمیمی و در عین حال خصوصی بین شما و همسرتان برقرار شود. این اتفاق محقق نخواهد شد مگر آنکه بتوانید فضایی امن و آرام که فرزندان نتوانند آن را مخدوش کنند فراهم نمایید. صحبتهای بالشتکی در یک فضای خصوصی که اغلب اتاق خواب و به وی ژه تخت خواب است انجام می پذیرد. چنانچه زوجین هر دو آرامش لازم را داشته باشند و خود را برای گفتن و شنیدن آماده کرده باشند قادر خواهند بود فضای امن مورد نظر را به وجود آورند. منظور از فضای امن جایی است که شما و همسرتان می توانید به راحتی از هم انتقاد کنید و این انتقاد پذیری پایه و اساس یک ازدواج پایدار است.

اهمیت صحبتهای بالشتکی در این است که این زمان تنها زمانی است که شما در طول روز واقعا می توانید تمام حواستان را معطوف به همسرتان کنید. اگر می خواهید همسرتان نیز برای شما همین کار را انجام دهد لازم است پیشقدم شوید و او را از این توجه محروم نکنید

● تمرکز

صحبتهای بالشتکی در حقیقت زمان اختصاصی است که به طور کامل و صد در صد با همسرتان سپری می کنید. در طول روز چیزهای زیادی برای عنوان کردن در ذهن شما وجود دارد که می توانند موضوع گفتگوی شما روی میزشام باشند و حتی ممکن است بدون آنکه به نتیجه یکسانی برسید و در حالی که نتوانسته اید رضایت همسرتان را در این موضوع جلب کنید میز شام را ترک کند. وقتی که خستگی شما برطرف شد و شب هنگام به آرامش رسیدید بهترین زمانی است که می توانید شما و همسرتان از مسایل روز مره غافل شده و تمام توجه تان معطوف همسرتان خواهد شد. اهمیت صحبتهای بالشتکی در این است که این زمان تنها زمانی است که شما در طول روز واقعا می توانید تمام حواستان را معطوف به همسرتان کنید. اگر می خواهید همسرتان نیز برای شما همین کار را انجام دهد لازم است پیشقدم شوید و او را از این توجه محروم نکنید.

● به رای گذاشتن موضوع ها

از دیگر وی ژگی های مهم صحبتهای بالشتکی برای استحکام بخشیدن به ازدواج این است که این صحبتها شاید تنها فرصت مناسب برای به رای گذاشتن موضوعات و مشکلات زناشویی باشند. وقتی که همسرتان به آمادگی لازم برای شنیدن موضوعی که می خواهید به او بگویید رسید موضوع را مطرح کنید. به خاطر داشته باشید که شما تنها یک طرف موضوع هستید و چنانچه همسرتان با شما مشکلاتی دارد با بیان دلایل و التزام خود برای تغییر شرایط حاضر اقدام کنید. صحبتهای بالشتکی زمان مخصوص برای بیان و ابراز عصبانیتها، احساسات و هیجانات است که چرا همسر شما به قولش وفا نکرده و یا فلان مشکل در زندگی تان حل نشده باقی مانده است. شما می توانید مشکلاتتان را در یک فضای امن مطرح کنید و اطمینان داشته باشید که قادر به حل مشکلاتتان خواهید بود ( حتی اگر آن مشکلات امشب حل نشده باقی بماند).

● بحث و گفتگو

پایه و اساس برقراری یک رابطه پایدار در ازدواج شریک بودن در آرزوها، خواسته ها، نگرانی ها و خشم هاست. چون صحبت های بالشتکی در یک فضای امن و کاملا خصوصی اتفاق می افتد بهترین زمان برای شریک شدن در موضوعات است؛ لذا می توانید همدیگر را در زندگی و تصورات خود مشارکت دهید و ارتباطی هیجانی و عاطفی میان خود بنا کنید تا قادر به بنا کردن زندگی مشترک با هم باشید. لذا صحبتهای بالشتکی این فرصت را به شما می دهد.

هر قدر شما نسبت به احساسات، آرزوها، مشکلات و نگرانی هایی که با همسرتان مطرح می کنید بازتر و آگاه تر مواجه شوید به همان مقدار ارتباطات شما طولانی تر خواهند شد

● ارتباط

از دیگر جنبه های حایز اهمیت این صحبتها، جنبه ارتباطی آن است. عامل اصلی زنده نگهداشتن عشق در یک ازدواج ارتباط مستمر با یکدیگر است. هر قدر شما نسبت به احساسات، آرزوها، مشکلات و نگرانی هایی که با همسرتان مطرح می کنید بازتر و آگاه تر مواجه شوید به همان مقدار ارتباطات شما طولانی تر خواهند شد. این ارتباط و اتصال به همسرتان را می توانید از طریق صحبتهای بالشتکی فراهم کنید.

مریم عطاریان

About صادقی

همچنین بخوانید

دلایل دعوا بین فرزندان را بدانید و رفع کنید!

زمانی که کودک راه رفتن و تکلم را می آموزد روش‌های بیان مشکلات هیجانی او …

۴ comments

  1. خیلی ممنونم بابت انتشار این مقاله بسیار مفید و کاربردی موفق باشید
    به امید موفقیتهای روز افزون.

  2. ممنون بابت محتوا خوب سایتتون و همچنین مقاله مفیدتون، بنده از خوندن این مقاله استفاده بردم چون برای من باتوجه به شرایط زندگیم کاربردی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: