صفحه اصلی >> اخبار >> اخبار حوزه زنان استان >> می خواهند بیشتر احساسات مردم تحریک شود تا عقلانیت آنها/بانوان ابزار جذب رای نباشند

می خواهند بیشتر احساسات مردم تحریک شود تا عقلانیت آنها/بانوان ابزار جذب رای نباشند

بانوان باید بسیار هوشیار باشند تا به ابزار دست افراد برای جمع کردن رای تبدیل نشوند باید ببینیم این فرد که دم از حقوق بانوان می زند در سمت های سابق خویش چه مقدار به حقوق بانوان پایبند بوده و خواسته های این قشر را مد نظر قرار داده است

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر شاخه طوبی به گفت و گو و مصاحبه با زهره درزی حرفه کارشناس مسائل سیاسی پرداخته است.

مشروح گفت و گوی خبرنگار شاخه طوبی با این کارشناس سیاسی را در ادامه بخوانید.

شاخه طوبی:ممکن است درباره اهمیت حضوردر انتخابات توضیح دهید؟

جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر آرا مردمی شکل گرفته است و برای استمرار و تداوم آن به حضور اجتماعی مردم نیاز است یکی از جلوه های پرشور این حضور صحنه انتخابات است.

 می توان گفت به واسطه همین حضور مردم در پای صندوق های رای، ایران یکی از دموکرات ترین کشور های دنیا می باشد و این حضور نشان دهنده پیمان بستن مجدد مردم دلسوز این سرزمین فارغ از دیدگاه های جناهی با نظام است از طرفی دیگرمردم ایران نسبت به تمام احزاب و افرادی که کاندید می شوند، گرایش ها و نظراتی متفاوت دارند و با شرکت در انتخابات حمایت شان را از دیدگاه مورد نظرشان اعلام می کنند.

در حال حاضر با توجه به قدرت جمهوری اسلامی ایران در جهان و توجه قدرت های دنیا به نتیجه انتخابات ایران حضور و انتخاب مردم اهمیت ویژه ای دارد.

شاخه طوبی:برخی می گویند به خاطر نارضایتی از اوضاع کشور قصد رای دادن ندارند نظر شما در این باره چیست؟

کسانی که به عملکرد افرادی که تا به حال حضور داشته اند انتقاد دارند برای این که مخالفت خودشان را اعلام بکنند به آنها رای نخواهند داد ولی ما نمی توانیم از همین حالا نسبت به کسانی که تازه خودشان را معرفی کردند یک قضاوت زودهنگام داشته باشیم.

اگر بخواهیم نسبت به عملکرد این افراد داوری داشته باشیم باید این افراد را در پست هایی که تا به حال داشته اند رصد کنیم و ببینیم که گذشته این افراد آیا گواه این است که بتوانند در عرصه ریاست جمهوری عملکرد خوبی داشته باشند و برنامه ای برای بهبود وضعیت فعلی ارائه دهند.

در اسلام نیز این توصیه به ما شده است که  رفتار و اعمال افراد را حمل بر صحت بگیریم مگر این که خلافش برای ما ثابت شود.

در حال حاضر می توانیم راجع به گذشته بگوییم  عملکرد افراد خلاف قول ها و حرف هایشان بوده است اما به دیگر کاندیدا ها نمی توانیم چنین حرفی بزنیم.

شاخه طوبی:چگونه می توانیم یک انتخاب درست و صحیح داشته باشیم؟

همانطور که حضرت آقا فرمودند انتخاب درست و صحیح با چند روش ممکن است اول این که با تحقیق ،بررسی و مرورعملکرد افراد، خودمان به نتیجه برسیم اگر خودمان به نتیجه نرسیدیم باید به افراد مورد اعتمادی که اهل فن هستند رجوع کنیم و در نهایت کلام رهبری نیز مرجع مناسبی برای یافتن فرد اصلح خواهد بود

شاخه طوبی:زنان ایرانی چگونه آگاهی خود را برای یک انتخاب صحیح بالا ببرند؟

من با این مسئله که می گویند زنان نسبت مردان کمتر در اجتماع حضور دارند مخالف هستم بانوان ایرانی چه در پیروزی انقلاب و چه پس از آن حضوری پر رنگ در جامعه داشته اند و جایگاه اجتماعی خود را پیدا کرده اند این روز ها شاهد آن هستیم که اگرچه بسیاری از آنها مانند مردان خارخ از منزل مشغول نیستند اما در فضای مجازی حضور فعال و موثری دارند؛در هیچ آماری هم ذکر نشده زنان ایرانی در اجتماع حضور کم رنگ تری داشته باشند.

اگر زن و مادر خانواده در دیدگاه خود ثابت قدم باشد می تواند بر افکار سایر اعضای خانواده نیز تاثیر گذار باشد.

اثر گذاری عمیق بانوان هیچ گاه قابل چشم پوشی نیست و یقینا بانوان ما اگر بتوانند به آن سطح هوشیاری و اگاهی لازم که نیازمند مطالعه،بررسی و شناخت است برسند اثر گذاری بسیار بالایی خواهند داشت.

شاخه طوبی: به نظر شما چه کار باید بکنیم تا درگیر بازی های سیاسی نشویم؟

بانوان باید بسیار هوشیار باشند تا به ابزار دست افراد برای جمع کردن رای تبدیل نشوند باید ببینیم این فرد که دم از حقوق بانوان می زند در سمت های سابق خویش چه مقدار به حقوق بانوان پایبند بوده و خواسته های این قشر را مد نظر قرار داده است

باید توجه داشت تنها به این که فردی آمد خانمی را به عنوان وزیر یا مشاور خود  قرار داد یا در هنگام انتخابات شعار هایی داد توجه نشود باید ببینیم زمانی که مشغول به خدمت بوده چه قوانینی برای بانوان را به عرصه اجرا درآورده است و به تفاوت های جنسیتی چه مقدار توجه کرده است این که تنها بانویی را به عرصه کار بیاورند و نقش مادری او را ندید بگیرند مطرح نیست باید دید چه قدر به حقوق این زن توجه شده است.

وقتی شعار هایی از این جنس در فضای انتخابات شکل می گیرد بهتر است ببینیم آن فرد نسبت به بانوان خانواده خودش چگونه عمل کرده است بانوان خانواده او در حال حاضر در چه اموری اشتغال دارند و سپس قضاوت نماییم و تحت تاثیر شعار هایی که معمولا برای جلب آرا است قرار نگیریم.

شاخه طوبی:چه عواملی جو حاکم بر انتخابات را متشنج می کند؟

قطعا همواره یک عده به دنبال ساختار شکنی هستند تا توجه مردم را به خودشان جلب کنند که امری خارج از اخلاق است . گاهی عده ای برای جلب آرا حتی بر آرمان های خودشان نیز پا می گذارند است، و این در بسیاری از موارد نیز آشکار است.

معمولا در انتخابات می خواهند احساسات مردم بیشتر تحریک شود تا عقلانیت آن ها؛باید حواسمان باشد اسیر فضای التهاب آلود زمان انتخابات نشویم و با دقت در مرور عملکرد ها به انتخاب شایسته برسیم و باید توجه داشته باشیم که از فضای ملتهب جامعه تنها بیگانگان سود خواهند برد.

 امروز شاهد آن هستیم کسانی که در فتنه ۸۸ حضور داشتند فرصت را مناسب دیده اند تا دوباره برای شعار های فتنه طرح موضوع بکنند،کسانی برای جذب رای با بهائیت هم هم پیمان شدند و ضد انقلاب و سلطنت طلب ها هم کنار آنها قرار گرفته اند و این گونه است که می گویم فضای ملتهب بستر ایفای نقش دشمن را فراهم می کند پس باید بسیار هوشیار باشیم و ببینیم افراد برای جلب آرا کنار چه کسانی قرار گرفته اند و با آنها پیمان بسته اند.

شاخه طوبی:آیا توجه به جریانات تاریخی در یک انتخاب صحیح تاثیر گذار است؟

بله ،اگر به جریانات انقلاب مصر توجه کنیم خواهیم دید مردم انقلاب کردند و پس از پیروزی درست هنگامی که پایه های انقلابشان را محکم می کردند جریان های نفوذی آمدند و انقلاب را به نفع خودشان مصادره کردند و حالا اثری از انقلابیون مصر نمانده ، حال می بینیم مصر پیمان های مختلفی با اسرائیل می بندند و واضح است تفکر حضور حسنی مبارک دوباره در مصر حاکم شده.

در قیام ۲۸ مرداد مردم  پیروز صحنه بودند اما از آنجایی که جریان های نفوذ را خوب نشناختند ،به حرف های بزرگان توجهی نکردند و به دشمن اعتماد کردند واقعه ۲۸ مرداد رقم خورد.

یکی از بزرگ ترین آسیب هایی که نظام جمهوری اسلامی را تهدید می کند نیز همین اعتماد به دشمن است وقتی به دشمن اعتماد می شود می بینیم حرف های دشمن از زبان دوستان انقلاب زده می شود باید این فضا وبازیگرانش را خوب بشناسبم تا در انتخابی صحیح موفق باشیم.

شاخه طوبی:نظر شما درباره شعارهایی که درباره زنان داده می شود چیست؟

نباید فضای انتخابات را زنانه یا مردانه بکنیم و باید منافع کل ملت را در نظر بگیریم اگر هم شعار هایی از این دست داده شد بدانید تنها مختص زمان انتخابات است و قابل اعتماد نیستند این شعار ها تنها بهره برداری از الفاظ است؛ما باید ببینیم چه نگاه و تفکری بر مسند قدرت اجرایی کشور ما باید حاکم شود تا اوضاع سامان یابد و اگر نتوانیم آن تفکر را بیابیم و اسیر شعار ها بشویم ضرر خواهیم کرد.

شاخه طوبی:عملکرد دولت ها در حوزه زنان را چگونه ارزیابی می کنید؟

در همه ی دولت ها عملکرد های مثبت و منفی ای پیرامون زنان بوده است ما باید این عملکرد های مثبت و منفی  را بشناسیم و ببینیم در گفتار و رفتار کدام یک از این کاندیدا ها کدام یک از این عملکرد ها بیشتر جریان دارد.مثلا وقتی شعار برابری مردان و زنان داده می شود باید به انحراف این شعار توجه نماییم زیرا که ما معتقدیم حقوق زنان با توجه به ویژگی های جنسیتی آنان باید وضع شود تا در آینده شاهد رخنه جریان های فمنیستی در دولت ها نباشیم .

شاخه طوبی:از شما بابت فرصتی که برای این مصاحبه گذاشتید سپاس گذارم

خواهش می کنم و امیدوارم فردی اصلح انتخاب شود.

About صادقی

همچنین بخوانید

سبز کردن گندم و پخت سمنو، تا مقاومت در برابر کمبودات اقتصاد خانواده

آفرینش ذهنم از پخت و کیفیت سمنو را مدیون گذشتگان و مادرم هستم وازطریق آن …

One comment

  1. سلام.از مدیریت محترم بابت مطالب مفید و کاربردی سایت سپاسگزاریم.با آرزوی موفقیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: