صفحه اصلی >> اخبار >> اخبار فعالیت های جمعیت >> زمان ساخت تمدن نوین اسلامی فرارسیده است

زمان ساخت تمدن نوین اسلامی فرارسیده است

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان سمنان، نشست بررسی و تبین بیانیه گام دوم انقلاب به همت زهرا نادعلی عضو جمعیت بانوان فرهیخته و فعال عرصه فرهنگ دینی استان سمنان و از اعضای هیأت علمی دانشگاه پیام نور شاهرود برای اساتید این دانشگاه و تنی چند از اعضای جمعیت روز گذشته ۱۲ خرداد۹۸ در سالن اجتماعات این دانشگاه برگزار شد. در این نشست محمدرضا عامریان استاد دانشگاه علوم قرآن و حدیث و دانشگاه علوم پزشکی شاهرود گفت: پس از چهل سالگی انقلاب و پشت سرگذاشتن موانع متعدد با هدایت ولایت فقیه زمان پرداختن به آرمان بزرگ انقلاب رسیده است یعنی ایجاد تمدن بزرگ تمدن اسلامی که زمینه را برای طلوع خورشید عظمای ولایت فراهم خواهد نمود یک پایه مهم این زمینه سازی علمی است که وظیفه مهمی را برعهده فرهیختگان و دانشگاهیان می گذارد.
وی با اشاره به اهمیت این بیانیه و بررسی دقیق زوایای مختلف وظیفه دانشگاهیان را در پرداختن به این امر بسیار با اهمیت دانست و گفت: در این بیانیه دغدغه های مقام معظم رهبری به عنوان سند انقلاب و نقشه راه درج گردیده و مخاطب اصلی ایشان در اجرای این بیانیه جوانان هستند و ایشان در واقع اهداف انقلاب را پس از گذشت چهل سال تبیین کردند ولی با این تفاوت که نگاه جهانی امام خمینی برای نشر انقلاب مورد تأکید مجدد قرار گرفته است و از این پس باید به عنوان یک دکترین با برنامه مدون دنبال شود.
عامریان افزود: در این بیانیه جهانی کردن انقلاب به عنوان فرهنگی که باید به دنیا عرضه شود دنبال خواهد شد و نقطه قوت انقلاب اسلامی ایران این است که ارزش های انقلاب و شعارهای آن یعنی آزادی، معنویت، عقلانیت، فطریت، برابری، برادری گمشده بشریت است و برای عرضه آن به دنیا نیاز به قوه قهریه و فتح سرزمین ها نیست و باید این مفاهیم برای دنیا تبیین شود.
وی بیان داشت: انقلاب به معنای تحول عمیق است و اصولاً ملت ها کمتر دنبال انقلاب می روند، از طرفی انقلاب های مهمی هم که در عصر حاضر اتفاق افتاده است مانند انقلاب چین، اکتبر فرانسه، کوبا ، بعد از مدتی فرجام نداشته و از مسیر اصلی خود دچار انحراف شده است.
استاد دانشگاه علوم قرآن و حدیث گفت: انقلاب ما پرشکوه ترین و بزرگترین انقلاب معاصر بود و تنها انقلابی است که به آرمان های اصلی خود خیانت نکرده است و با وجود خیانت و فاصله گرفتن بعضی از خواص از آن ولی رویش های مهمی داشته و نسل های بعد به آرمان های انقلاب وفادار بوده و آن را دنبال می کنند.
وی با اشاره به وضعیت جهان در زمان وقوع انقلاب ایران اظهار داشت: انقلاب اسلامی مردم ایران زمانی اتفاق افتاد که جهان به دو بلوک تقسیم شده بود و همه ی دنیا باید شرقی یا غربی باشد و حتی بعضی کشورها مانند آلمان را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم نموده بودند و از طرفی دین از عرصه حاکمیت کاملاً کنار گذاشته شده و به عنوان افیون توده ها معرفی می شد.
عامریان افزود: انقلاب ایران در چنین شرایطی با محوریت دین و آن هم برای اولین بار پس از عصر امیرالمؤمنین با تفکر ناب شیعی شکل گرفت و با شکستن چهارچوب های حاکمیت دنیا، آن را سه قطبی نمود و از طرفی شعارهایی را مطرح کرد که ریشه در فطرت انسان داشته و هرگز رنگ کهنگی نمی گیرد.
وی با بیان اینکه انقلاب با پذیرش مدرنیته هیچ مشکلی ندارد بیان داشت: انقلاب از مدرنیته و هر پیشرفتی در ارتقاء سطح و کیفیت زندگی و پیشبرد دانش استقبال می کند. ولی به اصول خودپایبند است و از آن ها عدول نکرده و بر سر آن مذاکره نمی کند.
استاد دانشگاه علوم پزشکی شاهرود ادامه داد: هرجا نیاز به اصلاح در قوانین حتی قانون اساسی باشد مشکلی برای انجام آن نیست؛ مانند اصلاحاتی که در زمان حیات حضرت امام در مورد شرایط ولایت فقیه انجام گرفت و شرط مرجعیت از آن حذف شد و یا رهبری شورایی ملغی شد.
وی قانون مداری و پایبندی به تعهدات را اصل مهم انقلاب دانست و گفت: انقلاب اسلامی قدرتمند، مهربان، با گذشت و حتی مظلوم بوده است، بارها از واتیکان خواستیم تا یک کرسی مناظره بین گفتمان اسلام و مسیحیت ترتیب دهد تا ولی نمی پذیرند و مانع رسیدن پیام اسلام و انقلاب به جهان می شوند.
عامریان ادامه داد: پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ صدام با نقض مفاد صلحنامه به ایران حمله کرد و دوباره تا شهر اهواز رسید و با فراخوان امام و دستور ایشان به بستن کمربندها نیروهای مخلص انقلاب به جبهه ها سرازیر شدند و دشمن را تا مرزها عقب رانند و به امام پیام دادند الان فرصت خوبی است که شهر بصره را تصرف نمایم و با اینکه امام قلباً از پذیرش قطعنامه ناراضی بودند ولی فرمودند سر مرزها بمانید و پیشروی نکنید باید به تعهد خود پایبند باشیم؛ و یا در قضیه برجام مقام معظم رهبری اجازه نقض برجام را با وجود متضرر شدن کشور، از طرف ایران ندادند و گفتند تا طرف مقابل مفاد توافقنامه را نقض نکرده است باید به آن پایبند باشید.
وی گفت: همانطور که جمهوری اسلامی هرگز آغازگر هیچ جنگی نیست؛ ترسی هم از آمریکا و قدرت های دیگر ندارد. در ابتدای انقلاب عده ای با مشاهده قدرت صدام و آمریکا، این تحلیل را ارائه دادند که صدام مانند خالد بن ولید است و برای شکست آمریکا مجبوریم با او کنار بیاییم؛ امام خمینی در مقابل چنین پیشنهادی با وجود خباثت صدام و دشمنی او با اسلام ناب گفت: در این کشور صلح امام حسن(ع) که به علت قلت یاران به ایشاتن تحمیل شد نخواهیم داشت و اگر کار به رویارویی برسد از جنس کربلا خواهد بود.
استاد دانشگاه علوم قرآن و حدیث شاهرود با توجه به شرایط اول انقلاب بیان داشت: در آن زمان نه تجربه مدیریتی داشتیم و نه نیروی تربیت شده برای اداره کشور و همه چیز علیه ما بود ولی الان پشتوانه چهل سال مدیریت توانمند با سکانداری ولایت فقیه داریم و زمان پرداختن به آرمان بزرگ انقلاب یعنی ایجاد تمدن بزرگ اسلامی است رسیده است و هدف از آن زمینه سازی نهایی برای طلوع خورشید عظمای ولایت است.

About محمدی

همچنین بخوانید

حضرت خدیجه خداپرستی مصمم و معتقد بود

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان سمنان، وجیهه اشرفی در شب وفات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: