صفحه اصلی >> اخبار >> اخبار فعالیت های جمعیت >> فرهیختگان دینی با احساس وظیفه در زمینه انتقال ارزش ها طلایه دار هستند

فرهیختگان دینی با احساس وظیفه در زمینه انتقال ارزش ها طلایه دار هستند

نشست مشترک نماینده شاهرود و جمعیت بانوان فرهیخته
فرهیختگان دینی با احساس وظیفه در زمینه انتقال ارزش ها طلایه دار هستند
به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان سمنان، دکتر سیدحسن حسینی نماینده شهرستان های شاهرود و میامی در دیدار با اعضای جمعیت بانوان فرهیخته استان سمنان به تبادل نظر با ایشان پرداخت. وجیهه اشرفی در این نشست که در دفتر نمایندگی برگزار شد گفت: بانوان این جمعیت به عنوان فرهیختگان دینی و با توجه به دارابودن قدرت تأثیرگزاری و احساس وظیفه در زمینه انتقال ارزش ها طلایه دار هستند.
در ابتدای جلسه وجیهه اشرفی رئیس جمعیت به ارائه گزارشی از فعالیت های جمعیت پرداخته و بیان داشت: بانوان این جمعیت به عنوان فرهیختگان دینی و با توجه به دارابودن قدرت تأثیرگزاری و احساس وظیفه در زمینه انتقال ارزش ها طلایه دار هستند.
-اهم فعالیت های ایشان شامل حرکت های جهادی در مناطق کم برخوردار شهر به شکل کمک مالی است ولی اصل کمک ها در زمینه آموزش اخلاق و اعتقادات، مشاوره و همراهی با آسیب دیدگان بوده است.
-بخش دیگر از فعالیت ها حضور در فضای رسانه هاست که البته در بعضی از شاخه های تبلیغی خوب بوده است.
-مجمع خیرین سلامت که در قالب های ۲ و۳ نفره برای خانم های آسیب دیده و ساکن در کمپ ها، فعالیت می کنند.
-پژوهش های موفق میدانی با پرداختن به موضوعات نو و راهگشا برای حل معظلات و ناهنجاری های انجام گرفته است.
-ارتباط با دفتر آستان قدس رضوی در شاهرود و همکاری در اجرای طرح های فرهنگی و به خصوص خانواده که موفق بوده ایم.
در ادامه خانم بخشی مدیر دبیرستان علوم و معارف صدرای ولایت با تشکر از تلاش های نماینده محترم و مدیرکل تبلیغات اسلامی در انتقال مدرسه به مکان جدید، این تغییر مکان را با توجه به نامناسب بودن محیط مدرسه گذشته برای تردد دانش آموزان لازم دانسته و گفت: مکان جدید از حیث موقعیت در شهر بسیار ممتاز و مناسب است ولی هنوز فضاسازی مدرسه کافی نیست و برای بهینه کردن فضا و زیباسازی آن نیاز به تأمین مالی وجود دارد.
-خانم فریدنیا فرهنگی و از اقشار تأثیرگذار با اشاره به سفر به منطقه کالپوش و حسین آباد که براثر رانش زمین آسیب دیده اند، خواهان رسیدگی به آسیب دیدگان از سیل در منطقه کالپوش و توجه ویژه به زنان سرپرست خانوار شد.
وی گفت: با توجه به بافت فرهنگی منطقه که حضور زنان در جمع مردان غریبه را اجازه نمی دهد در بازدید نماینده محترم و مسئولان سازمان تبلیغات اسلامی این زنان نتوانستند مشکلات خود را انتقال دهند و در شرایط سخت روحی و رفاهی و معیشتی به سر می برند.
با توجه به این مسئله اگر در چنین بازدیدهایی چندتن از خانم ها همراه هیأت بازدید کننده باشند چنین مشکلاتی کاهش می یابد زیرا با گفتگوی ما با این افراد آرامش پیدا کردند و شاید بیشتر از کمک نیاز به تسکین داشتند.
-خانم مریم جهازی: اشاره به مسائل اقتصادی بانوان و مشکلات زنان سرپرست خانوار و بدسرپرست داشت.
وی در مورد مسائل انتقال مدرسه صدرا از مشکل اهمال کاری پیمانکار و طول دادن بیش از حد پروژه ها انتقاد کرد وی اظهار داشت در ابتدا براورد هزینه ۱۵۰۰۰۰۰۰۰ میلیون تومان بود ولی تا الان ۱۷۰۰۰۰۰۰۰ میلیون هزینه شده و کارها تمام نشده است. .
و در ادامه سخنانش از عدم همراهی لازم اداره تبلیغات شهرستان شاهرود با مبلغان حوزوی و اعضای جمعیت برای پیشبرد اهداف فرهنگی انتقاد نمود.
-خانم طزری مدیر حوزه علمیه امام صادق سطح(۲) شاهرود از قطع بودجه عمرانی حوزه های علمیه در سال گذشته خبر داد و گفت: امسال هم ۴۰% باقی مانده از این بودجه حذف شد.
خانم شعبانی مدیر حوزه علمیه امام صادق(ع) سطح۳ در تکمیل صحبت های خانم طزری اظهار داشت: شورای سیاستگزاری خواهران و برادران از هم تفکیک شده اند زیرا علمایی مثل آیت الله مکارم شیرازی که معتقدند حوزه نباید دولتی باشد حتی در جمهوری اسلامی لذا همایش خمس برگزار کردند.
عصمت سیف کارشناس امور فرهنگی بانوان آموزش و پرورش شاهرود، با ارائه گزارشی از فعالیت های فرهنگی انجام شده بیان داشت: ۱۲۱۳ بانوی و ۸۶۷ آقای فرهنگی داریم که در عرصه های مختلف تأثیرگزار هستند و به طور مثال شورهای مشورتی زنان فرهنگی را راه اندازی کرده ایم با شعار من ارزشمندم و نیاز به حمایت داریم. در شهرستان ۱۴۰۶۸ نفر جمعیت جوانان ماست که در زمینه تحکیم بنیان خانواده و دانش افزایی و توانمندی، آشنایی با نهادهای مدنی و مطالبه گری آموزش می بینند.
در جهت کمک به خانم های سرپرست خانوار در قالب طرح محیا فعالیت هایی در حال انجام است و آمار به شکل مخفیانه توسط من احصا می شود. در جمع فرهنگیان فرهیخته وقتی علت طلاق را بررسی کردیم، خانم ها علت هایی مثل آزادی و نداشتن آقا بالا سر و یا همسرگزینی های مجدد آقایان را عنوان می کنند و وقتی در مورد وضعیت بچه ها هشدار می دهیم می گویند خدای بچه ها بزرگ است.
سیف در ادامه یکی از خواسته های جامعه فرهنگیان را کاهش سنوات خدمت بانوان دانست، تا با ۲۵ سال خدمت بازنشست شوند زیرا خانم های شاغل هم مسئولیت به واسطه تحمل مرارت های کار و مسئولیت های زندگی مشترک و مشکلات مختلف خانواده دچار بیماری های روانی می شوند و تحمل ایشان در آسیب ها کاهش می یابد و همین مسائل گاه منجر به همسرگزینی مجدد همسرانشان می شود.
در ادامه سعیده محمدی استاد حوزه و عضو جمعیت بانوان فرهیخته استان سمنان گفت: با توجه به تجربه ای که در زمینه مشاوره دارم و با معظلات گریبانگیر خانواده آشنا هستم و در تبادل نظر با همکاران دیگر، این اتفاق نظر وجود دارد که زوج های جوان در آستانه ازدواج نیاز به آموزش های مهارتی ارتباطی و اجتماعی، دینی و حقوقی دارند و علت آن کاستی های نظام آموزشی اعم از والدین و سیستم آموزشی است که نتوانسته اکثر ایشان را به بلوغ فکری و اجتماعی و هویتی لازم برساند و این مسئله سبب سردرگمی در شناخت مسئولیت و ایفای نقش و هماهنگی با جامعه شده است و این ها عاملی برای عدم تفاهم زوجین می شود. هرچند که یک دوره آموزشی فشرده، زمان لازم برای درونی شدن تمام مهارت ها را ندارد ولی باز هم مفید است. فقط مشکلی که در این زمینه وجود دارد عدم وجود الزام قانونی برای شرکت در دوره هاست و لذا تقاضای ما این است که این طرح حداقل به عنوان طرحی آزمایشی در سطح شهرستان تصویب شود در یک دوره حداقل سه ساله، تا هم آموزش انجام شود و هم تا سه سال زوجین از خدمات مشاوره ای این طرح برخوردار شوند تا در صورت بروز مشکل قبل از ریشه دار شدن و عمیق شدن مشکل نسبت به درمان آن اقدام شود و تمام زوج هایی که در طول این مدت قصد ازدواج دارند نسبت به شرکت در دوره و همکاری با طرح الزام شوند و بدون گذراندن دوره از ثبت ازدواج ایشان جلوگیری شود.
وی افزود: در حین اجرای این طرح می توان نتایج حاصل از آن را مورد مطالعه میدانی قرار داد و نقاط ضعف طرح را اصلاح کرده و آن را تقویت نمود و در صورت اجرای موفق طرح آن را به عنوان یک طرح کشوری ارائه داد.
الهام صادقی عضو جمعیت بانوان فرهیخته و فعال عرصه فرهنگ دینی استان سمنان در اولین سؤال خواستار پیگیری وضعیت اینترنت ملی شد و گفت چرا پهنای باند تلگرام و استارت آپ ها کاهش نیافت در حالیکه وزارت ارتباطات موظف شده بود پهنای باند سرورهای خارجی را کاهش داده و در داخل آن را افزایش دهد تا استفاده از شبکه های داخلی برای مردم به صرفه بوده و گرایش به استفاده از آن افزایش یابد.
در سؤال بعد از وضعیت رسیدگی به فیک های تلگرامی و استارت آپ ها سؤال کرد و ما برای خرید پهنای باند از مرورگرهای داخلی باید هزینه دلاری پرداخت کنیم و علت این امر چیست؟
در ادامه صادقی گفت: در مورد وضعیت بنزین و شفاف سازی آن تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است و همچنین ادغام بانک ها موجب سردرگمی و نگرانی مردم نسبت به امنیت سرمایه هایشان شده است.
صادقی با اشاره به وضعیت نامناسب پارکینگ جمعه بازار شاهرود و ازدحام جمعیت خواستار اصلاح این وضع شد.
وی همچنین اظهار داشت از آمار روحانیون طرح هجرت کاسته شده است و خلاء آن احساس می شود و همچنین در مورد مردم کالپوش گله این است که مسئولان پس از بازدید دیگر پیگیر رفع معظلات نمی شوند.
دکتر حسینی در پاسخ خانم طزری گفت: ۴۰% حذف شده را برگرداندیم و علاوه بر آن از شورای سیاست گزاری بخواهید تا گزارشی از اختصاص بودجه به حوزه های شاهرود ارائه کنند و بر مبنای آن بنده برای افزایش و اختصاص بودجه به حوزه های شهرستان در مجلس وارد عمل می شوم.
وی در پاسخ به درخواست خانم سیف برای کاهش سنوات خدمت بانوان گفت: این طرح بار مالی سنگینی را به دولت تحمیل می کند زیرا باید هزینه بیمه ۵ سال خدمت را یک جا به بیمه و همچنین سنوات ایشان را بپردازد تا بیمه حاضر شود حقوق بازنشستگی یک ماهه به ایشان بپردازد و دولت نمی تواند این هزینه را تأمین کند و این طرح را نخواهد پذیرفت.
دکتر حسینی با استقبال از طرح الزام دوره مهارت آموزی گفت: این طرح را در شورای فرهنگ عمومی مطرح کنید تا ارگان هایی که در اجرای آن باید همکاری نمایند و حیطه وظایف هرکدام مشخص شود چون چنین طرحی را نمی توان توسط یک ارگان انجام داد. بعد از کامل شدن طرح و تعریف ساز و کار لازم برای اجرای آن، به من انتقال دهید.
علی شکری مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان در ادامه با طرح این مسئله که در بازدید از مناطق آسیب زده یا دارای مشکل از همراهی خانم ها با هیئت استقبال می کند بیان داشت : حضور خانم ها بخصوص افرادی که به روانشناسی آشنایی دارند در تسکین آلام ساکنان این مناطق و بازیافتن روحیه خویش نقش مهمی خواهد داشت.

About محمدی

همچنین بخوانید

تلاش غرب برای ایجاد انحطاط فکری و اخلاقی در ایران بود

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان سمنان، وجیهه اشرفی ریاست جمعیت بانوان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: