صفحه اصلی >> اخبار >> در اسلام صاحبان ثروت وظیفه سنگین تری در قبال مردم دارند

در اسلام صاحبان ثروت وظیفه سنگین تری در قبال مردم دارند

 

 

کریمیان کارشناس امور فرهنگی بانوان تبلیغات اسلامی استان سمنان، گفت: دراسلام، ثروتمندان،  به حکم پیوندهاى عمیق معنوى مسوولیت سنگینى در قبال رشته‏‌هاى برادرى دینى دارند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان سمنان، فهیمه کریمیان در دیدار با تعدای از بانوان مبلغه و مداحان اهل بیت با اشاره به برخی از خصوصیات ممتاز امام حسن(ع) گفت: در آیین اسلام، ثروتمندان، مسوولیت سنگینى در برابر مستمندان و تهیدستان اجتماع به عهده دارند و به حکم پیوندهاى عمیق معنوى و رشته‏‌هاى برادرى دینى که در میان مسلمانان برقرار است، باید همواره در تأمین نیازمندی‌هاى محرومان اجتماع کوشا باشند

وی گفت: در آیین اسلام، ثروتمندان، مسوولیت سنگینى در برابر مستمندان و تهیدستان اجتماع به عهده دارند و به حکم پیوندهاى عمیق معنوى و رشته‏‌هاى برادرى دینى که در میان مسلمانان برقرار است، باید همواره در تأمین نیازمندی‌هاى محرومان اجتماع کوشا باشند. پیامبر اسلام (ص) و پیشوایان دینى ما، نه تنها سفارش‌هاى مؤکدى در این زمینه نموده‏‌اند، بلکه هر کدام در عصر خود، نمونه برجسته‏‌اى از انسان دوستى و ضعیف نوازى به شمار می‌رفتند.

 

کارشناس فرهنگی بانوان تبلیغات اسلامی استان سمنان، اظهار داشت: امام حسن مجتبی (ع) ۱۵ ماه رمضان سال سوم هجرت در مدینه چشم به جهان گشود . حسن بن على (ع) دوران جد بزرگوارش را چند سال بیشتر درک نکرد زیرا او تقریباً هفت سال داشت که پیامبر اسلام از دنیا رفت.پس از آن، تقریبا سى سال کنار پدرش زندگی کرد و پس از شهادت على (ع) به مدت کوتاه ده سال هدایت امت را به عهده داشت و در سال ۵۰ هجرى با توطئه معاویه بر اثر مسمومیت در سن ۴۸ سالگى به درجه شهادت رسید.

وی ادامه داد: امام حسن مجتبی به کریم اهل بیت شناخته می شود چرا که آن بزرگوار نه تنها از نظر علم، تقوى، زهد و عبادت، مقامى برگزیده و ممتاز داشت، بلکه از لحاظ بذل و بخشش و کمک به نیازمندان نیز سرآمد بود بطوریکه هیچ نیازمندی از در خانه آن حضرت دست خالى برنمى گشت. هیچ آزرده دلى شرح پریشانى خود را نزد آن بزرگوار بازگو نمی ‏کرد، جز آنکه مرهمى بر دل آزرده او نهاده می ‏شد. امام حسن(ع) تمام توان خویش را در راه انجام امور نیک و خداپسندانه به کار می‌گرفت و اموال فراوانی در راه خدا می‌بخشید، مورّخان و دانشمندان در شرح حال زندگانی پر افتخار ایشان، بخشش‌های بی‌سابقه و انفاق‌های بسیار بزرگ و بی‌نظیری ثبت کرده‌اند. آن حضرت در طول عمر خود دو بار تمام اموال و دارایی خود را در راه خدا خرج کردند و سه بار نیز ثروت خود را به دو نیم کردند و نصف آن را برای خود و نصف دیگر را در راه خدا به فقرا بخشیدند.

کریمیان تصریح کرد: پیشواى دوم، نه تنها از نظر علم، تقوى، زهد و عبادت، مقامى برگزیده و ممتاز داشت، بلکه از لحاظ بذل و بخشش و دستگیرى از بیچارگان و درماندگان نیز در عصر خود زبانزد خاص و عام بود. وجود گرامى آن حضرت آرام بخش دل‌هاى دردمند، پناهگاه مستمندان و تهیدستان، و نقطه امید درماندگان بود. هیچ فقیرى از در خانه آن حضرت دست خالى برنمى‌گشت. هیچ آزرده دلى شرح پریشانى خود را نزد آن بزرگوار بازگو نمی‌کرد، جز آنکه مرهمى بر دل آزرده او نهاده می‌شد. گاه پیش از آنکه مستمندى اظهار احتیاج کند و عرق شرم بریزد، احتیاج او را برطرف می‌ساخت و اجازه نمی‌داد رنج و مذلت سؤال را بر خود هموار سازد.

وی آشنایی مردم با خلق والای امام حسن(ع) را ضرورت جامعه و عامل اعتلای آن دانست و گفت: آن حضرت دارای قلبی پاک و رئوف نسبت به دردمندان و تیره بختان جامعه بود و با خرابه‌نشینان دردمند و اقشار مستضعف و کم‌درآمد همراه و همنشین می‌شد و دردِ دلِ آن‌ها را با جان و دل می‌شنید و به آن ترتیب اثر می‌داد، و در این حرکت انسان‌دوستانه جز خداوند را مدّنظر نداشت.

 

About محمدی

همچنین بخوانید

بانوان مبلغه در راهپیمایی اربعین معارف اسلام را نشر دهند

رئیس کمیته فرهنگی آموزشی ستاد اربعین بانوان استان سمنان، گفت: بانوان مبلغه در راهپیمایی اربعین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: