صفحه اصلی >> عفاف و حجاب >> معضل بدحجابی

معضل بدحجابی

چرا بدحجابی در کشور ما از بین نمی رود؟  

مسأله بدحجابی از معضلات کنونی جامعه ماست. این گونه رفتار ریشه در حدود نیم قرن حکومت پهلوی و نیز تبلیغات غرب دارد. از آن گذشته، متأسفانه خودباختگی در برابر غرب، و تقلید کورکورانه از آنها و شهوت‏پرستی مجموعاً وضعیت نامطلوبی را در جامعه ایجاد کرده است. البته وضعیت عمومی جامعه ما از نظر حجاب و حفظ عفت نسبت به کشورهای دیگر اسلامی بهتر است . ولی در اثر تبلیغات سنگین غرب به وسیله محصولات فرهنگی مانند فیلم‏ها و مجلات نوعی تمایل به آن گونه رفتارها در سطوحی از جامعه مشاهده می‏گردد که باید از دو طریق به اصلاح آن اقدام کرد:
الف) کار بنیادی فرهنگی که نتایج آن در دهه‏های بعد ظاهر گردد.
ب) کار قانونی و کنترل رفتار فیزیکی.

هر یک از این دو مقوله بدون همراهی دیگری مفید فایده نخواهد بود و نهایتاً منجر به شکست و تأثیر وارونه خواهد شد. در زمینه‏های فوق اقدامات فراوانی از سوی دولت و مسئولین صورت گرفته است، ولی به دلیل تراکم تبلیغات خنثی کننده از سوی غرب، آثار آن به طور کامل بروز نکرده است. امید است با برنامه‏ریزی‏های دقیق و حساب شده فرهنگی و قانونی در آینده موفقیت‏های بیشتری در این زمینه حاصل گردد. مسئله بی حجابی یا بدحجابی یک مسئله فرهنگی است و برخورد با آن بیش از آن که مربوط به نیروی انتظامی باشد، بر عهده مسئولان فرهنگی و اصلاح فرهنگ عمومی جامعه است.
هم چنین برخورد با این پدیده شوم، وظیفه آحاد افراد جامعه در راستای عمل کردن به امر به معروف و نهی از منکر است. البته در کشور ما افراد خاصی مانند دایره مبارزه با منکرات نیروی انتظامی در این باره مسئولیت ویژه دارند که طبق قانون باید به این موضوع بپردازند، ولی از آن جا که به دلیل تهاجم فرهنگی دشمن و عوامل خانوادگی و اجتماعی دیگر، این مسئله شیوع پیدا کرده، برخورد فیزیکی به تنهایی نمی‏تواند جوابگو باشد. از طرفی بعضی معتقدند به جای مبارزه با معلول باید با علت‏ها مبارزه کرد. از این رو اگر می‏خواهیم در جامعه شاهد بدحجابی نباشیم، باید آموزش در خانواده و مدارس را جدی بگیریم و حجاب را به عنوان یک فرهنگ در آوریم. البته برای حفظ عفت عمومی، نمی‏توان از وظیفه امر به معروف و نهی از منکر غافل بود.اگر از ناحیه نیروی انتظامی، غفلت یا قصوری می‏بینید، باید به مقامات مسئول گزارش دهید. قطعاً پیگیری و مطالبه مردم اثر خود را خواهد گذاشت.
آنچه که مربوط به شما می‏شود در صورتی که شرائط برای امر به معروف و نهی از منکر مهیا است، لازم است نهی از منکر نمائید در صورتی که احتمال تأثیر نمی‏دهید بر شما چیزی واجب نیست.

 در عین حال،برخی افراد اطلاع و شناخت کافی از اهمیت حجاب و آثار مثبت آن ندارند و از طرف دیگر عوارض سوء بدحجابی را نمی‏دانند . بنابراین نسبت به این‏گونه افراد باید پنهانی و با زبان مناسب و ایجاد ارتباط عاطفی به روشنگری پرداخت چه بسا با همین تذکرات پنهانی خود را اصلاح کنند ولی اگر علنا و بدون پرده تذکر داده شود بیشتر جری‏تر می‏شوند.
مطمئن باشید اگر چندین نفر و به طور مکرر با این افراد برخورد اخلاقی مناسب صورت گیرد، تحت تأثیر قرار گرفته و خود را اصلاح خواهند کرد. آری در صورتی که فردی می‏خواهد در یک جمع و فضای خصوص از روی عمد و قصد می‏خواهد با برخی رفتارهای زشت و ضد اخلاقی، به مقدسات و ارزش‏های اخلاقی و باورهای دینی مردم دهن کجی کند باید به طور علنی به او هشدار داد. ولی این گونه موارد بسیار کم اتفاق می‏افتد. پس چه بهتر است با افراد جاهلی که اطلاع کافی در این زمینه ندارند با احترام و سعه صدر لازم به روشنگری پرداخت و به طور خصوصی و انفرادی مسائل قابل طرح را گوشزد نمود.
البته نباید غفلت شود اخلاق کارگزاران و عملکرد آنان تأثیر مثبت یا منفی در رفتار اجتماعی شهروندان دارد چنانکه فساد سیاسی، اداری و اقتصادی مردم به ویژه جوانان را مأیوس ساخته، از شادابی، نشاط و معنویت باز می دارد و طبیعی است که باعث بسیاری از ناهنجاری های اخلاقی همین سرخوردگی های اجتماعی است و امر به معروف و نهی از منکر به طور ریشه ای باید ضمن آن که در خصوص بد حجابی یا ناحجابی مطرح می شود قبل از آن باید نسبت به ریشه های پیدایش آن صورت گیرد.

About صادقی

همچنین بخوانید

دلایل دعوا بین فرزندان را بدانید و رفع کنید!

زمانی که کودک راه رفتن و تکلم را می آموزد روش‌های بیان مشکلات هیجانی او …

۱۱ comments

 1. سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

 2. فکرنمیکنید بدحجابی یکم بخاطر اجبار هم باشه؟

  • با سلام …. اجرای قوانین راهنمایی و رانندگی هم اجباری است … کسی که بی قانونی انجام می دهد به چه کسی ضربه می زند؟
   آیا اجبار باعث می شود که عده ای از این قوانین پیروی نکرده و به خود و دیگران آسیب برسانند؟
   بله درست است که الانسان حریص من ما منع … اما آیا اگر پزشک به شما بگوید اگر از فلان غذا استفاده کنید یا فلان دارو را همزمان با بهمان غذا مصرف کنید به شما آسیب می رسد و ممکن است زندگی خود را از دست دهید و این هم یک اجبار برای شماست شما به سراغ آن دارو می روید؟
   اینکه عده ای از انسان ها به سراغ چیزیهای که منع شده می روند یا به خاطر عدم آگاهی است یا بخاطر بی مبالاتی …
   و البته حجاب در کشور ما یک اجبار نیست یک قانون است که علاوه بر شرع، قانون رسمی کشور بر آن تاکید دارد اما هیچگاه اینگونه به آن نگاه نشده
   کاش به جای جبهه گیری در مقابل دستورات دینی که جنبه قانونی در کشور هم دارد به جنبه اجتماعی این دستورات هم گوشه چشمی می داشتیم
   البته مجال توضیح بیش از این نیست
   موید باشید

 3. اینقد مشکلات در کشور ما کمه که روی آوردیم به معضل بدحجابی زنان کشورمون.. هرکسی مسؤل گناهای خودشه

  • سلام
   بله هر کس مسئول کار خودشه ولی مسئولیت دیگران در قبال اشتباه عزیزانشون چی میشه ؟
   شما یا مادر یا پدر هستید یا حداقل خواهر یا براداری هستید آیا اگر فرزند شما به دام اعتیاد بیفتد هم همین گونه پاسخ می دهید اگر ببینید کسی که برای شما عزیز است اشتباهی می کند که باعث تباهی دنیا و آخرت خودش می شود باز هم ساکت می نشینید و می گویید خودش مسئول اشتباهش است؟؟ شما به خانواده ای که فرزندی با تربیت نامناسب دارد نزدیک می شودی و اجازه می دهید فرزند شما با فرزند این خانواده همبازی شود در حالی که می دانید تربیت شما را به تباهی خواهد کشید و نمی گزارد فرزند شما راه درست را در پیش بگیرد…. در امور دنیایی این مقوله مهم است چرا نباید در امور معنوی و اخروی اهمیت داشته باشد؟
   بیشتر تفکر کنیم ….

   سپاسگزارم از همراهی شما دوست گرامی و نظر خوبی که گذاشتید …

 4. سلام ب نظر من وقتی محدودیت ها زیاد بشن مسلما حساسیت نسبت به اون موضوع زیاد میشه. برای مثال اگه به منه نوعی سلب انجام کاریو تاکید کنن ناخاسته به اون موضوع حساس میشم ولی در کل همه چی به حجاب مربوط نمیشه تو کشورهای دیگه که مسئله حجاب وجود نداره دقت بفرمایید اگه خانومی رد بشه کسی چپ نگاش نمی کنه چون براشون عادی شده و نسبت به این موضوع حساسیت ندارن.
  منتظر نظر شما هستم

  • با سلام
   نظر تون در بخش اول که محدودیتها باعث حریص شدن می شه در این زمینه روایت هم وجود داره الانسان حریض من ما منع
   البته این دلیل بر آزادی و بی بند و باری مسلما نخواهد بود و مطئنم که خود شما هم این مطلب را قبول دارید
   در مورد مسئله غرب که هیچ کس به خانوم با وجود آزادی پوشش نگاه نمیکنه باید بگم متاسفانه آمار تجاوز به خانوم ها که درگاه های رسمی اطلاعاتی خود این کشورها اعلام می کنن عکس این مطلب رو می رسونه مخصوصا که طبق آماری که خودشون بر اساس آمار تجاوزهای جنسی منتشر کردن در دهه قبل هر زن در زندگی خودش تا قبل از سن ۳۵سالگی روزی ۳ بار در معرض تجاوز قرار دارد و با توجه به آمار به هر زن تا این سن حداقل ۱۰ بار تجاوز شده
   و گذشته از این آمار روی آوردن زنان اروپایی به اسلام و حجاب که باعث نگرانی غربی ها هم شده خود گواه این مطلب است که حجاب به عنوان بخشی از دین گم شده زن اروپایی است که در گفته های تازه مسلمانان می توان به روشنی این مسئله را متوجه شد …
   امیدوارم با تعامل نظرات مثبتی در این زمینه بیابیم ….

 5. تشکر از سایت بسیار خوب و مفیدتون

 6. سپاسگزارم از وبسایت عالیتون .. طاعات و عباداتتون قبول درگاه حق تعالی

 7. ممنون از مطالب خوبی که انتشار میدین

 8. حجاب چادر نیست، فرهنگه
  وقتی کار فرهنگی پست شمرده بشه و بودجه ای تعلق بهش نگیره و افراد غیر متخصص این سمت را بر عهده بگیرند همین میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: