صفحه اصلی >> عفاف و حجاب >> عرصه زندگی و عفاف و حجاب

عرصه زندگی و عفاف و حجاب

عرصه زندگی انسان جایگاه رشد و بالندگی و پیشرفت انسان است در این عرصه مسائل اساسی در خطوط کلی مطرح می شود که عامل مهمی در روند پیشرفت می باشد نظیر عدالت، عزت، آزادی، امنیت، استقلال، حکومت و … .

انسان آن گاه که از سطح زندگی روزمره و نیازهای طبیعی فراتری رود و در افق بالاتری می اندیشد، خود را با نیازهایی عمیق تر روبه رو می بیند و پاسخ آن ها آرامش او را فراهمی م کند و موجب پیشرفت و بالندگی و رشد روحی، معنوی انسان است.

در بین این دل مشغولی ها و دغدغه ها می توان گفت یک مورد به عنوان مولفه ای است که اعم و جامع می باشد و قهرا تلاش ویژه ای در این راستا باید صورت گیرد که با شناخت کافی و لازم، هدف اصلی و واقعی را تامین کند و آن راه درست زندگی است که با ارائه یک تصویر روشن و شایسته برای هدف آفرینش انسان، برنامه ای عرضه می کند که با دارا بودن اطلاعات کامل و درست از جایگاه انسان در نظام هستی ابعاد او با هدف آفرینش هم در ارتباط قرار می گیرد از این دو نه تنها همه ضروریات زندگی انسان به طور جامع در بر می گیرد در عین حال کاملا درست و قابل اعتماد است. راه درست زندگی کلام انبیاء و ائمه معصومین که با فطرت بشر هم نوا و با تائید عقل نیست مزین است.

متاسفانه این تعالیم گهر بار در مسیر تبلیغ و تربیت مردم با موانعی سخت مواجهه شد به گونه ای که در عصر خود رهبران الهی با مخالفت ها و کارشنکنی ها و تضعیف ها مانع روند آن شدند همانطور که تاریخ گواه این قضیه است.

خداوند متعال با ارسال پیامبران به هدف شناخت چگونه زیستن می خواهد زندگی انسان را کرامت ببخشد لکن شیاطین انسی مخالفان و معاندان در قالب شیاطین جن و انس مانع می شوند. البته این نزاغ همیشگی بین حق و باطل است و حق پیروز شدنی است در این مسیر به نقطه ای می رسیم که تمدن متعالی اسلام به دست آخرین حلقه ابن سلسله حضرت محمد مصطفی با جایگاه ویژه ظهور و تجلی می یابد و معیارهای تمدن متعالی خوبش را برای بشر به ارمغان می آورد.

رسول خدا تلاش کردند انسان هایی را تربیت کنند که با هدف رستگاری اخروی برای تعالی ورشد زندگی دنیوی خویش نیز تلاش کنند و با توجه به معنویت در مسر جامعه و دنیا آسایش و رفاه هم داشته باشند.

آئین مقدس اسلام در ابعاد بسیار وسیع و جامعه خود به همه اقشار زنان و مردان به تناسب هر یک دستورات عام و در بعضی موارد خاص ارائه می کند.

در این ارتباط وقتی با برنامه اسلام در موضوع حجاب و عفاف برخورد می کنیم بلافاصله شاید جملاتی نظیر حجاب محدودیت است یا مصونیت؟ حجاب مصرف شخصیت شماست! ورود افراد غیر محجبه ممنوع!

به نظر می رسد این ها خیلی از آن حقیقت فاصله دارد ناشی از اطلاع ناقص و نا کافی است که هم از آئین مقدس اسلام و هم از ابعاد اسکان است بنابر این باید یک نگرش نو در این ارتباط فراهم ساخت حجاب یک سیستم فکری و رفتاری است که زیر مجموعه ای بخشی از سیستم بزرگ زندگی انسان را تشکیل می دهد و این سیستم بزرگ زندگی انسان با هدفمندی ویژه خودش با هم ندارد زیر مجموعه هایش ارتباطی محکم دارد پس باید با شناخت کافی از انسان به اساس تعالیم الهی منابع معتبر و حقیقی و شناخت زن به ویژه با ابعاد خاصری که داراست مثل عقل، احساس لطافت زیبایی استعداد، توان اجتماعی ، ……… با هدف الهی که در آفرینش او گرفته همدوش با قشر مردان با برنامه متعالی اسلام طی مراحل و طریق نموده تا بهتر بتوانیم به این دستور متعالی اسلام و جایگاه آن واقف شویم و به این نتیجه برسیم که حجاب یکی از عوامل و ابزارهایی است که استعدادهای گسترده ای که در وجود زنان نهفته است را به فعلیت و عینیت در آورد و اینجاست که زنان در کنار مردان می توانند به اهداف مورد نظر دست یابند.

در اینجا لازم می دانم به یک نکته توجه بدهم که در کتابهای کلامی در موضوع خدا شناسی و خداپرستی دانشمندان به این نکته توجه می دهند که یکی از مهمترین عواملی موجب اعراض در رویگردانی از بندگی خدا می شود این است که مسئله را به شایستگی مطرح نمی کند به گوه ای که در درون آن انحراف وجود دارد و این به تنایی سهم موثری در این اعراض دارد از این رو این ضعف گاهی در موضوع حجاب و عفاف نیز حاصل می شود که با اشتباهی موجب می وشد به این امر مهم به طور شایسته برخورد نشود و متاسفانه بیشتر عامل اعراض می شود پس باید با مفهوم شناسی دقیق حجاب و عفاف در ارتباط با این امر با برنامه شایسته دین و جهان به طور سیستماتیک و زنجیره ای به اهداف متعالی آن دست یافت انشاء الله .

 

وجیهه اشرفی استاد فلسفه حوزه علمیه امام جعفر صادق (ع) شاهرود

About صادقی

همچنین بخوانید

دلایل دعوا بین فرزندان را بدانید و رفع کنید!

زمانی که کودک راه رفتن و تکلم را می آموزد روش‌های بیان مشکلات هیجانی او …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: